Android Oreo yayınlandı! Gökhan GÜLYAZI

Android Oreo yayınlandı! Gökhan GÜLYAZI

Aylarca süren betalar ve önizlemeler sonrasında Android mobil işletim sisteminin yeni nesil sürümünü Android O (Android Oreo), bugün Google tarafından resmi olarak tanıtıldı ve dağıtımına başlandı. Bakalım işletim sisteminin bu sürümüyle beraber bizleri ne gibi yenikler bekliyor?

Android O (Oreo) ile gelen yenilikler!

Bugün güneş tutulmasından yararlanılarak farklı bir konseptte gerçekleşen etkinlikte Google tarafından resmi olarak tanıtılan ve başta bazı PixelNexus cihazlar için dağıtımına başlanan Android Oreo, önceki sürümlere nazaran hem çok daha güvenli hem de çok daha stabil bir işletim sistemi.

Android Oreo ile gelen başlıca yeniliklerden ilki, Apple’ın 3D Touch özelliğine çok benzeyen, Uygulama Rozeti özelliği. Yeni Uygulama Rozeti özelliğiyle beraber uygulama simgesi üzerine uzun süre basılı tutulduğunda, alınan son bildirim ve uygulama widget'ları gibi çeşitli bilgiler görüntülenebilecek.

Göze çarpan bir başka Android Oreo yeniliği ise, “Picture-in-picture“ özelliği. Bu özellik temelde masaüstündeki kolay pencere kullanımını mobile taşımak için geliştirilmekle beraber kullanıcıların aynı anda birden fazla işi yapabilmelerine olanak tanımakta.

Artırılmış kullanıcı yetkileri!

Bunlara ek olarak standart Android emojilerinin baştan aşağı yenilendiği Android Oreo ile birlikte, listeye 60'dan fazla yeni emoji daha eklendi. Ayrıca Android Oreo ile gelen gelişmiş bildirim yönetimi özelliğine ek olarak kullanıcılar arka planda çalışan uygulamalar üzerinde artık daha fazla kontrol sahibi olabilecek.

Gökhan GÜLYAZI

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ